Cześć Kochani, dzisiaj post z serii o wyprawce dla świnek, jednak odrobinę inny niż pozostałe. Nie będę opowiadać Wam o wyposażeniu do klatki, czy o podobnych kwestiach związanych z tą serią.
Spróbujemy dzisiaj ustalić miesięczną sumę wydatków, potrzebnych na utrzymanie świnek morskich!
1. JEDZONKO
Zacznijmy od pierwszej kategorii, czyli jedzonka dla prosiaczków. Tutaj wydatki będą niewątpliwie największe.
- sianko
Sianko, czyli podstawa diety świniaków, schodzi zwykłe w ogromnych ilościach. Moje prosiaki w ok. 2 tygodnie zjadają 1 kg siana, co oznacza , że miesięcznie wysuwają ok. 2 kg. Zależy oczywiście jakie kupimy, ale mogę stwierdzić, iż miesięczne wydatki na siano wynoszą ok. 15 zł.
- ziółka
- warzywa i owoce
Mimo że zwykle te tematy rozdzielam, tutaj można spokojnie je połaczyć.Warzywa powinny znajdować się w codziennym menu, ale oczywiście zazwyczaj nie dajemy śwince całego na raz. Przykładowo papryka może wystarczyć na kilka dni. Musimy jednak co jakiś czas warzywa w lodówce uzupełniać. Jeśli chodzi o owoce, jak we wczorajszym poście wspomniałam, optymalna częstotliwość ich podawania to raz w miesiącu, zatem wydatki na owoce będą praktycznie niezauważalne.
Podsumowując, miesięczne wydatki na pokarmy mokre nie powinny przekroczyć 20 zł.
- karma
Posta poświęconego tylko karmie jeszcze nie było , jednak wspominałam o niej bardziej ogólnie w pierwszych postach związanych z całkowitą wyprawką dla prosiąt. Odpowiednia karma to oczywiście dobrej jakości granulat, przeznaczony tylko dla świnek morskich (z dodatkiem wit. C i bez ziaren zbóż), np. Versele Laga Cavia Complete lub Beaphar Nature. Moje prosiaczki zjadają miesięcznie 2 500 - gramowe opakawania karmy. Każde z nich kosztuje 15 zł, a więc średnie suma miesięcznych wydatków na karmę to ok. 30 zł.
2. PODŁOŻE
Temat kosztu podłoża różni się w zależności oczywiście od rodzaju jakiego używamy. W przypadku trocin miesięczny koszt to ok. 20 zł.
Jeśli używamy pod nie jakiejś warstwy chłonnej, musimy do trocin dodać jeszcze jej koszt. W przypadku podkładów jednorazowych, jedna paczka wystarcza na ok. 3 miesiące i kosztuje przeciętnie 45 zł.
Zatem, miesięczny koszt podkładów to ok. 15 zł.
W przypadku pelletów lub zwirkow, sytuacja podobna jest do trocin - ok. 20 zł miesięcznie.
Jeśli używamy sztucznych podłoży, liczymy jedynie warstwę chłodną, gdyż maty, Vet Bedy czy Cage Linery wymieniamy tylko raz w roku.
Kwestie nowych domków, hamaczków, legowisk czy miseczek załatwiamy 1 - 2 razy w roku, dlatego nie wliczamy jej w miesięczne wydatki. Oczywiście kupowanie nowego wyposażenia klatki nie jest obowiązkowe, jednak co jakiś czas warto prosiakom trochę urozmaicić życie.
Podsumowując, suma miesięcznych wydatków dla opiekuna świniaków to ok. 160 zł. Wiadomo, że ten koszt może wahać się w zależności od podłoża, jakiego używacie oraz firm, z których kupujecie jedzonko.
Suma ta może się wahać od 100 do 200 zł.
Pamiętajcie! Jeśli nie macie jeszcze świnek, warto zastanowić się, czy jesteście w stanie utrzymać je finansowo. To wbrew pozorom bardzo wymagające zwierzaki, na które wydatki nie są małe!
Qui, Qui... do jutra!
Kwestie nowych domków, hamaczków, legowisk czy miseczek załatwiamy 1 - 2 razy w roku, dlatego nie wliczamy jej w miesięczne wydatki. Oczywiście kupowanie nowego wyposażenia klatki nie jest obowiązkowe, jednak co jakiś czas warto prosiakom trochę urozmaicić życie.
Podsumowując, suma miesięcznych wydatków dla opiekuna świniaków to ok. 160 zł. Wiadomo, że ten koszt może wahać się w zależności od podłoża, jakiego używacie oraz firm, z których kupujecie jedzonko.
Suma ta może się wahać od 100 do 200 zł.
Pamiętajcie! Jeśli nie macie jeszcze świnek, warto zastanowić się, czy jesteście w stanie utrzymać je finansowo. To wbrew pozorom bardzo wymagające zwierzaki, na które wydatki nie są małe!
Qui, Qui... do jutra!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz